Odvážnému systém nepřeje.

Posted on Posted in nevýchova

Tak jsem se právě vrátila z roční prohlídky s Josefínou. Prošla úspěšně všemi tabulkami a dostala se konečně z kategorie „kojenec“ do kategorie „batole“. A to i přes fakt, že je prakticky z 90 % kojená a už měsíc bravurně chodí. Kategorii „kojený chodec“ ovšem systém nezná, takže máme v průkazce záznam „batolecí strava“ a v ortopedické kolonce stále „dysplasia coxae“.

Já už jsem si ovšem tak dobře nevedla a moje škatulka získala pancéřové víko. V mé pomyslné mateřské kartě přibyl záznam “reakce na farmaceutickou osvětu nulová, přetrvává názorová stagnace, je odhodlána nadále neočkovat. Diagnóza: odvážná.“

„Jste velmi odvážná!“

Neslyšela jsem to poprvé. I když význam té věty byl silně citově zabarvený a nesl skrytou výhrůžku, potěšilo mě to. Nebyla jsem si ale jistá, jestli je to vhodně zvolené adjektivum, což mě přinutilo zamyslet se nad tím, co vlastně označujeme za odvahu a proč je odvaha něco, na co bychom si měli dávat pozor.

A došla jsem k tomu, že odvaha není slepá lehkovážnost, za kterou je často zaměňována. Je to odhodlání a víra ve vlastní rozhodnutí. I když znám všechny možné důsledky a mám strach, věřím, že moje rozhodnutí je správné. Odvaha stojí na počátku nových cest, je u toho, když se boří zažité konstrukty a posouvají hranice. Je to svoboda každého z nás, možnost volby a odpovědnost za životy své a těch, co jsou k nám připoutáni. A je to taky trochu drzost. Zpochybňuje to, čemu všichni doteď (ne)věřili a dovoluje mít svůj vlastní názor. Je jako virus, který napadá pevné rovné vykřičníky v myslích těch, co nepochybují, a zkřivuje je do svědivých otazníků. Je to škodná v systému; podkopává, rozrývá, vrtá a šťourá. Není to recept na úspěch, ale je to recept na svobodu a klid duše. A i když ne všechny cesty dobře končí, všechny odvážné dobře začínají.

Takže ano, jsme odvážné. Jsme přemýšlivé, kritické, zvídavé, asertivní a zodpovědné za své děti. A milujeme je stejně, jako všechny mámy světa.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *